Носсрат Пезешкіан

засновник Позитивної психотерапії

nossrat10

«Его потеря  будет ощущаться в очень широких кругах, далеко за пределами профессиональной сферы психотерапии, однако духовно он среди нас, и он является движущей силой для нашей будущей деятельности»
              /Маніже Пезешкіан, дружина Н.Пезешкіана/
Професор доктор медицини Носсрат Пезешкіан народився 18 червня 1933 року в Ірані, де провів дитинство і юність. У 1954 році переїхав до Німеччини. Свою освіту як психіатр та психотерапевт здобував окрім Німеччини в Швейцарії, Австрії та США. Серед наукових інтересів професора Пезешкіана були неврологія, психіатрія, психотерапія та психосоматична медицина.

Його дружина Маніже – сімейний психотерапевт. Їх двоє синів Хамід і Навід є лікарями в галузі психіатрії та психотерапії. У Носсрата та Маніже Пезешкіан – четверо онуків. Цікавим фактом є те, що уся родина Пезешкіанів є членами спільноти Бахаї, однієї з наймолодших світових релігій, яка в своїй основі має принцип об’єднання усіх віросповідань людства.

У 1968 Н.Пезешкіан вперше описав власний унікальний метод Позитивної психотерапії, що є синтезом психодинамічної  і поведінкової терапії та фокусується на позитивних аспектах конфліктів і страждань, ресурсах та здібностях людини. В основу методу також покладено результати досліджень світоглядних установок щодо різних сфер життя у 22 різних культурах світу, зокрема їх ставлення до хвороб та здоров’я.

Ці дослідження склали основу так званого крос-культурного підходу в методі Позитивної психотерапії, який полягає також у використанні в терапевтичному процесі притч, міфів, казок та приказок різних народів, в яких клієнт може побачити себе в алегоричній формі. Це дозволяє клієнту безпечно піднятися на новий рівень усвідомлення, при цьому не втрачаючи впевненість у собі.

Подорожуючи п’ятьма континентами, проф.Пезешкіан відвідав 67 країн світу, у більшості з яких мав наукові доповіді з Позитивної психотерапії, зокрема в університетах та коледжах США, Гаваїв, Канади, Нової Зеландії, Австралії, Папуа Нової Гвінеї, Кенії, Японії, Китаю, Індії, Бразилії, Болівії, Швейцарії, Австрії, Росії, України, Туреччини, Кіпру, Болгарії, Німеччини та ін.

Носсрат Пезешкіан впродовж свого життя заснував та очолював Вісбаденську академію психотерапії (WIAP), Міжнародну академію позитивної крос-культурної психотерапії (IAPP), Фундацію Пезешкіана.

У 1997 році за свою роботу проф.Пезешкіан був нагороджений однією з найпрестижніших відзнак Європи у галузі медицини – премією Річарда Мертенса, а у  2006 році відзначений орденом Пошани Федеративної Республіки Німеччина (Bundesverdienstkreuz) й почесною відзнакою Авіценни від асоціації іранських лікарів.

У 2009 році проф. Носсрат Пезешкіан був номінований на Нобелівську премію в галузі медицині та фізіології.

Засновник методу двічі відвідав Україну у травні та вересні 2007 року. Обидва рази він гостював у Львові, спочатку на запрошення української спільноти Бахаї, а другий раз на запрошення тодішнього голови Європейської спілки психотерапевтів професора  Олександра Фільца, незмінного голови Української спілки психотерапевтів (УСП).

Носсрат Пезешкіан був автором численних публікацій з психотерапії, серед яких 26 книг з Позитивної психотерапії, що перекладені 24 мовами світу, та понад 260 наукових статей.

Робота засновника методу має бути продовжена, а його спадщина збережена та примножена. Українська школа Позитивної психотерапії є гідними послідовниками Носсрата Пезешкіана.

Текст: Павло Бачинський, керівник львівського представництва Українського інституту позитивної крос-культурної психотерапії та менеджменту на основі: http://positum.org/about-us/founder/